Předmět je zaměřen na osvojení elementárních znalostí a dovedností v oblasti forenzní psychologie a porozumění širšímu kontextu této aplikované psychologické disciplíny. Kurs seznamuje studenty s terminologií forenzní psychologie a aktuální problematikou zejména v oblasti penitenciární, postpenitenciární, soudní a policejní psychologie.



Cílem kurzu je seznámit účastníky s obecnými principy psychoterapie, etickými zásadami práce a s teoretickými východisky nejznámějších psychoterapeutických škol. Studenti se seznámí podrobněji se zásadami vedení terapeutického rozhovoru, s rozlišením různých forem psychoterapie, se specifiky terapeutického procesu a vztahu. Seminární část bude věnována ukázkám psychoterapeutických setkání, zkoušení si základních postupů v kontaktu s klientem a diskuzím na vybraná témata v psychoterapii. 

Předmět směřuje k osvojení elementárních vědomostí a dovedností v oblasti psychodiagnostiky, porozumění širšímu kontextu aplikace psychodiagnostických metod, včetně využití v oblasti výzkumu. Obsahové zaměření : Vymezení předmětu psychodiagnostiky, možnosti jejího uplatnění. Komplexní přístup k poznávání člověka. Metodologické otázky psychodiagnostiky. Zásady práce s psychodiagnostickými metodami. Významné proměnné sociální percepce, orientace v interpersonálních vztazích. Oblasti uplatnění psychodiagnostiky. Standardizace, validita, reliabilita, objektivita. Klasifikace psychodiagnostických metod. Klinické metody, testové metody. Užití psychodiagnostických metod ve výzkumu. Počítačová administrace psychodiagnostických metod.