Proč je důležité rozumět médiím? Jaká je jejich role ve společnosti a jak se historicky proměňuje? Jak fungují mediální organizace? Jak "číst" mediální sdělení? Jak se chovají konzumenti médií? Jak silný vliv na nás média mají a jak se projevuje? Jaké chování médií je přípustné a jaké nikoli? Nastínit odpovědi na tyto otázky je jedním z cílů kurzu, který by měl studentům zprostředkovat základní vhled do oblasti mediální komunikace, jenž následně poslouží jako podklad pro další studium médií. Úvodní část kurzu se zaměří na vymezení základních pojmů a konceptů souvisejících s oblastí médií a komunikace a na metody a techniky výzkumu mediální komunikace. Následně se hodiny věnují jednotlivým složkám mediální komunikace a přibližují je v širším společenském a dějinném kontextu. Závěrečná část kurzu se zaměří na mediální výchovu a způsoby její realizace. Absolventi kurzu by měli být schopni netriviálního a vícerozměrného uvažování o světě médií a mediálních sdělení.

The course offers an introduction to the field of media education and media literacy, explores the key aspects of media education and possibilities of its using in teaching in primary and secondary schools. Students will get an overview of approaches in media teaching, topics of media education, textbooks and other resources. They also will get an opportunity to create and present their own lesson or media project.

Předmět seznamuje studenty se základními informacemi o dějinách komunikace a médií u nás i ve světě v souvislosti se společenskými, kulturními, politickými a ekonomickými kontexty. Jeho cílem je přiblížit studentům jednotlivá média jakožto společenské instituce, které hrály důležitou úlohu při utváření moderní společnosti a kultury, a které jsou zároveň samy produktem modernizačních procesů.

Cílem kurzu je uvést studenty do základů sociologického poznání a pěstovat u nich vědecko-kritický pohled na strukturu moderní společnosti. Úvodní přednášky se zaměří na výklad klíčových pojmů, konceptů a témat sociologie, následně se studenti seznámí se sociologickou analýzou vybraných oblastí a problémů dnešní společnosti. Pozornost bude věnována následujícím tematickým oblastem: sociální rozvrstvení, sociální nerovnost a sociální mobilita; procesy demografické reprodukce společnosti, problematika stárnutí populace; sociologie rodiny a transformace podoby rodiny v soudobých společnostech, populační a rodinná politika; vzdělání a školství; náboženstvím a moderní (česká) společnost. Vedle získání základních sociologických vědomostí o jednotlivých oblastech a problémech moderní společnosti by absolventi kurzu měli být schopni používat zavedené sociologické kategorie, s jejich pomocí samostatně analyzovat sociální problémy a vést o nich odbornou diskusi.